Yerel Markalar için Dijital Pazarlama 101

Yerel Markalar için Dijital Pazarlama 101

Yüksek rekabet ve satın alma seçeneklerinin çoğalması günümüz piyasasında tüm markaları farklı olmaya zorlamaktadır. Bu farklılıklar sadece dikkat çeken değil aynı zamanda tüketici nezdinde anlamlı da olmalılar. Ruberu’da müşterilerimiz için yaptığımız dijital pazarlama çalışmalarını bir araya getirip müşterilerilerimizle paylaşmanın yeni medya düzeninin bir gereği olduğunu düşünüyoruz.

Durum

Geleneksel reklam mecralarında özellikle ulusal televizyon ve süreli basılı yayın ilan bedelleri, yerel markaların belini büktüğü için yerel markalar bu zamana kadar belirli alanlara hapsolmuş ve düşük erişimde reklam alanları almak zorundaydılar. Bu da özellikle yerel markaları kısır bir döngüye itti, rekabet güçleri İstanbul’daki rakiplerine göre çok yavaşladı, velhasılı kelam Bursa’dan çıkan iç pazarda güçlü, gerçek anlamda marka iki elin parmaklarını anca geçti.

Yaşadığımız dönem tüm dünya ile birlikte Bursa için de çok büyük fırsatlar barındırıyor. 2023 hedeflerine ancak doğru markalandırmayla ulaşabiliriz. Yaşadığımız dönem bu anlamda bir dönüm noktası. Dünyanın en demokratik mecrası internet ise, doğru yönlendirilen markalar için büyük fırsatlar vadediyor.

Neden dijital pazarlama?

 • Ölçümleme; dijital pazarlamada ödediğiniz her bir kuruşun nereye harcandığını bilirsiniz.
 • Planlama; dijital pazarlamada hedef kitlenize nokta atışı ile ulaşmanız mümkün, hatta potansiyel bir müşteri yakaladığınızda yakasına yapışıp girdiği farklı farklı sitelerde dahi karşısına çıkabilir satış yapabilirsiniz.
 • Ücretlendirme; markanız doğru yönlendirildiğinde bütçenizi; hem geleneksel mecralara göre, hem de alacağınız amatör hizmetlere göre çok daha efektif kullanabilirsiniz.

Peki markalar ne yapmalı?

 • 1) Markalandırma
  Herşeyden önemlisi markaların kurumsal kimliklerini, marka konumlandırmalarını, hedef kitlesini ve vadettiği değerleri iyi belirlemesi gerekiyor. Bu hazırlıklar konvansiyonel medyayı da kullansanız dijital medyayıda kullansanız farzdır. Zırh giymeden savaşa çıkılmaz.
 • 2) Kullanışlı bir web sitesi ve arama motoru optimizasyonu;
  Web sitenizin günümüz web standartlarına uygunluğu müşterilerinizin satın alma kararlarını bire bir etkileyecektir. Mobil tasarımıyla birlikte hazırlanmış sade, kullanışlı bir arayüz tasarımı, Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarına uygun içerik düzenlemesi ve sitenin tamamlanmasının ardından yapacağınız SEO ayarları markanıza beklediğinizin çok daha üstünde kazanç sağlayabilir.
 • 3) Sosyal Ağlarda Var Olmak
  Hemen hemen bütün sosyal ağlara üye olmak ve oraya özel içerik üretmek, hem hedef kitlenizi en özel anlarında yakalamak hem de rekabeti sizin faydanıza çevirmek gibi etkilere sahiptir. Sosyal ağlarda var olmak, websitesine sahip olmak kadar önemlidir. Günümüzün önemli sosyal ağları Facebook, Twitter, Instagram, Google+, Vine, Pinterest, Linkedin, Foursquare,Tumblr, Youtube,Vimeo vb ağlarda yer almak ve oralara özel içerik üretmek yükselmek isteyen markalar için farzdır.
 • 4) Reklam satın alması
  Google, Facebook, Linkedin gibi mecralarda hedef kitlenize direk ulaşabilmekle beraber sadece etki gördüğünüz zaman ücret ödemek gibi avantaja sahibiz. Bununla beraber etkili yerel websitelerine vereceğiniz reklamlar ve oraya özel üreteceğiniz içerikler markanıza çok büyük katkıyı sağlayacaktır.
 • 5) Gelir Ortaklığı Modeli
  E-Ticaret yapan markalar için affiliate marketing sadece satışta komisyon vermek suretiyle reklam sektörünün az bilinen ama yakın zamanda çok yükselecek bir alt sektörüdür.
 • 6) Fayda Odaklı Pazarlama
  Fayda Odaklı Pazarlama (utility marketing) Türkiye’de dijital anlamda yeni olan tüketiciye fayda sağlayan hizmetler sağlamak, bu suretle tüketiciyle duygusal, kolay bozulmayacak bir ilişki başlatmaktır.
 • 7) Pazaryerlerine üyelik
  Müşterilerinize kendi e-ticaret siteniz olmasa bile kurulmuş olan yüzlerce ‘pazaryeri’ (marketplace) web siteleri sayesinde satış yapabilirsiniz.
 • 8)Direk Pazarlama
  Dijital pazarlamaya başladıktan sonra elinizde bir müşteri datası oluşacaktır zamanla eski müşterilerinize yeni satışlar yapmak için bu yöntem ciddi geri dönüşler sağlamaktadır.

Taşların yer değiştirmesiyle markalar için yeni İmkanlar doğmuştur

1) Video reklam yükselecek

Ulusal geleneksel medyada yayın ücretlerinin yerel markaların gücünü aşması, yerel markaların ya televizyon reklamı yapmamalarına ya da yerel kanalların komik video reklamlarına mecbur bırakmıştır. Dijital pazarlama artık markaların yaratıcı reklam filmi yapabilmelerine olanak sağlamaktadır. Video prodüksiyon ve post-prodüksiyon ücretleri markaları zorlamayacak, kendi sosyal ağlarından ve düşük bütçeli planlama sayesinde video reklamlarının çok sayıda kişiye ulaşmasını sağlayabilecekler. Şayet çok kaliteli reklam filmi çekerlerse insanlar Facebook, Twitter gibi sosyal ağlardan bu reklamları paylaşacak ve geleneksel medyada ulaşılamayacak erişim rakamlarına çok daha ucuza üretebilecekler.

2) Her şirket bir medyaya dönüşebilir

Kendi sosyal ağlarında kaliteli içerikler üreten şirketler tek başlarına bir medyaya dönüşecek kampanyalarını kendi ağlarından binlerce kişiye hiç medya masraf yapmadan ulaştırabileceklerdir.
Gerek Bursa’mızın yükselmesi, gerekse ülke olarak 2023 hedeflerimize ulaşmamız için hepimizin çok çalışması gerekmektedir. Ruberu olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız, markalarımıza sağlayacağımız faydaları ülke menfaatine katkı olarak görüyoruz.
Halk arasında yeni gelişen yerler için ‘buralar dutluktu’ diye bir tarif vardır . Bu tarifi yakında internet için kullacağız. Yıllardır internet için çok fazla şey yapıldığı halde daha önümüzde gidilecek çok yol, yapılacak çok iş var.

Selamlar

Esat Taşatmanlar

Ruberu Ajans Başkanı

Esat Taşatmanlar

Founder & Managing Director

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir