Logo’nun Anatomisi

İnsan beyninin görsel algısı, metin algısına göre çok daha fazla gelişmiştir. Bilinçaltımız algıladığı basit bir görselden çok derin anlamlar çıkartabilir. Bu algılar, üzerine ciddi bütçeler harcanan “nerömarketing” çalışmalarının da temelini oluşturmuştur.

Reklamcılar ve tasarımcılar görsel iletişimin yazılı iletişime üstünlüğünü zaten uzun zaman önce keşfettiler, doğru marka algısı için ihtiyaca uygun görsel oluşturma çalışmalarını yapıyorlar. Bu disiplin özelikle logo tasarımlarının ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Renk ve Şeklin Önemi

Logo bir kurumun, varoşsal niteliğini, eşsiz satış önermesi (UPS; Unique selling proposition) ve şirket değerlerinin damıtılmış hali olmak zorundadır. Logo, cam bir vitrinde büyük güvenlik önlemleriyle sergilenen değerli bir taş gibi, websitelerinde, kurumsal dökümanlarda, ambalaj veya posterlerde – hatta kimi zaman da yazısız- sergilenir, ait olduğu kurumu temsil eder.

Her yeni logo tasarımı hayatın tasarımcıya doğru şekil, renk ve mesajı bulması için meydan okumasıdır aslında. Tasarımcı her şeferinde bu problemi çözmek zorundadır.

Başarılı bir logo tasarımı için doğru renk, şekil ve tipografinin başarılı bir şekilde damıtılmasıyla birlikle; müşterinin iletmek istediği mesajı bilmek, anlamak ve bu mesajları logoya üflemek te bir o kadar önemlidir.

Aşağıda temel olarak, logo tasarımında kullanılan renk ve şekillerin verdikleri subliminal mesajları anlatmaya çalıştık:

 • Markanız için toplumsal ve birleştirici bir mesaj vermek istiyorsanız daire, elips veya oval şekiller kullanmalısınız. Daire ve halkalar insanlara birlik, dostluk vb. mesajları telkin eder, bununla beraber logoda kullanılan kıvrımlar kadınsı bir etki de sağlamaktadır.
 • Erkeksi, eril mesajlar vermek istiyorsanız keskin köşeler, noktalar kullanmalısınız.
 • Kare veya üçgen benzeri formlar ise süreklilik, güç, verimlilik ve profesyonelliği temsil eder.
 • Üçgen benzeri formlar aynı zamanda özellikle geleneksel anlayışta bilim, din ve hukuk gibi değerlere gönderme yapmaktadır.
 • Yatay çizgiler sakinlik, huzur kavramlarına giderme yaparken, dikey çizgiler ise güç ve rekabetçiliğe gönderme yapmaktadır.
 • Logoda kırmızı kullanmak tutku, tehlike ve rekabetçiliğe gönderme yapmaktadır. Farklı tonlarda kullanılan kırmızı renk ise sıcaklık, tutku gibi değerlere gönderme yapmakla beraber iştahı açıcı renk olarak da bilinmektedir.
 • Gençlik ve inovasyon değerlerine vurgu yapmak isteyen şirketlerin tercihi ise turuncu renk olmalıdır. Eğlence ve esneklik gibi değerlere de göre yapmaktadır.
 • Sarı renk ise sıcaklığı ve arkadaşlığı temsil etmekle birlikte, korkaklığı da temsil edebilir. Bu yüzden logoda sarı renk kullanımda çok dikkatli olmak gerekmektedir.
 • Geri dönüşüm, çevreci ve doğal ürün vurgusu yapmak için yeşil en doğru tercihtir.
 • Mavi ve gri renkler profesyonellik, uzmanlık, başarı ve dürüstlük değerlerini temsil eder. Bu göndermelerden dolayı finans ve devlet kurumlarında yoğun olarak kullanılmaktadır.
 • Mor elitlik, din ve tutku’nun ortak mesajı olarak kullanılır.
 • Logonuza siyah veya beyaz kullanımı genellikle mevcut logonun bir fon üzerinde kullanımında rastlanır ve bağımsız bir renk olarak kullanımı risklidir, usta bir el üzerinde kullanılan siyah& beyaz logo ise elitliği temsil eder.
 • Kahverengi maskülen ve dışa dönüklüğü temsil ederken, pembe renk daha feminen ve romantik göndermeler yapmaktadır.

Yukarıdaki genellemeler logo tasarımında temel kuralları temsil eder. Sofistike tasarımlar, basit mesajları yoğurup, bütünsel imajı ortaya çıkarır. Durağan bir renk ilginç bir formla daha dinamik hale dönüşebilirken, feminen renklerden maskülen tasarımlar ortaya çıkabilir.

Renk ve form hakkındaki bu prensipler aynı zamanda tipografi üzerinden de yorumlanabilir. Maskülen bold tipografi güç ve dinamizmi temsil ederken kıvrımlı desenler ve tipografi kadınsı ve çocuksu göndermeler yapmaktadır.

Her tasarımcı yukarıdaki kriterlere uygun tasarımlar yapabilir, ancak nitelikli tasarımcılar; renk,şekil ve tipografiye markanın ruhunu üfleyip, çamurdan yaptığı kuşu gerçekten canlandırabilir.

Esat Taşatmanlar / Ruberu Ajans Başkanı

Esat Taşatmanlar

Founder & Managing Director

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir